30 Ocak 2009 Cuma

Geleceğin ustaları Notos'ta

Edebiyat tarihimizde birçoğu hâlâ hayatta birbirinden 'usta' yazarlar müstesna yerlerine kurulmuşken; bir taraftan da günümüzün genç edebiyatçılarından geleceğin ustaları yetişmekte. Yayın dünyasında kendine yer edinen bu isimlerden hangisinin geleceğe kalıp 'usta' sayılacağını elbette zaman gösterecek.

Ancak iki aylık edebiyat dergisi NotosÖykü, bu merakı gidermek için başlattığı soruşturmayı şubat ayında çıkacak 14. sayısıyla şimdiden sonuçlandırmış bile.

Nitelikli okurun merakını kamçılayacak bu kışkırtıcı soruşturmada geçmişin ustalarıyla aynı seviyede anılmaya aday, yeni kuşaktan 25 yazarın ismi öne çıkıyor. 54 kişilik seçici kurul tarafından teklif edilen 82 ismin arasından belirlenen usta adaylarından ilk 15 isim şöyle sıralanıyor: Sema Kaygusuz, Faruk Duman, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Murat Uyurkulak, Sibel K. Türker, Barış Bıçakçı, Elif Şafak, Murat Gülsoy, Yavuz Ekinci, Aslı Erdoğan, Murat Yalçın, Ahmet Büke, Müge İplikçi, küçük İskender.


(zaman)

1 yorum:

ahmet h. erkan dedi ki...

notos yine ilginç bir anket yapmış. tartışılır sanırım yine. ancak listedeki bazı isimler var ki onların usta sayılması için daha hangi geleceğin gelmesi gerekiyor diye düşünüyor insan.

sanırım edebiyatta sürekliliğe ve yaşa göre veriliyor bu "ustalık" sıfatı.

böyle sıfatlara önem vermediğini bilsem de (ya da sezsem de) bu blogun yazarı da yukarıda saydığım nitelikteki ustalardan zaten.

ya barış bıçakçı, behçet çelik, küçük iskender..onlar şimdiki zamanın ustaları değil mi zaten?