9 Mayıs 2008 Cuma

“hiç için”

Evrenin varoluşundan beri bütün sesleri biriktirdiğini biliyoruz. Belki şimdilik bulamıyoruz da mesela ilk öpüşün o fısıltısı bile uzayın bir yerlerinde dolanıp duruyor hâlâ. İşte bu nedenle Tanrı’nın canı sıkıldığı anlarda Jim Morrison’un hayatla ölüm arasındaki o zar kadar ince aralıkta söylediği şiirleri yeniden dinlediği nerdeyse kesindir.

Gün doğumu otoyola saçılmış Kanayan Kızılderililer
Hortlaklar sarıyor küçük çocuğun korunmasız zihnini

Kızılderili, Kızılderili, niçin öldün sen?

Kızılderili diyor “hiç için”

Onun Kertenkele Kral’ı oluşunun günü bu olsa gerek. Çölün içinde saklanan o uğursuz rüzgârın savurduğu ölü Kızılderili, yol üzerinde kurumuş kanıyla beraber doğrulup dans ettiğinde Morrison’un giderek dünyayı da içine alıp çürüttüğü çekim gücünün ilk devinimini başlamış oldu.


“Korkuyu ilk kez tadıyordum. Bu ölmüş Kızılderililerden bir ya da ikisinin ruhunun panik içinde etrafımda döndüğünü ve benim ruhuma sığındıklarını gerçekten düşünüyordum. Her şeyi emmeye hazır bir sünger gibiydim.” S.6

Morrison’un varlığına ilişkin en yakın bakış bu kabul edilse de daha yukarından baktığımızda isyanının yayıldığı kara mürekkep lekesinin tamamını görebiliriz: İkinci Dünya Savaşı doğumunu, Kore Savaşı çocukluğunu, Vietnam ise gençliğini sarmıştı.

“O, bir isyanın cisimleşmiş haliydi, aynı zamanda da ölçüsüzlüğün: Otoriteyle ilişkisinde ölçüsüz, başta alkol olmak üzere izinli ve izinsiz uyuşturucularda ölçüsüz.” S.73

Sırayla hepimizi hadım eden varoluşumuza karşı ellerimizi nereye koyacağımızı bilemezken onun bir türlü yetişkin olamayışı ve kişiliğinin asla bir araya gelemez bölünmüşlüğü, ötekinden onay arayışında beliren kendine değer vermeyişi, bastırılamaz ölüm içgüdüsüne rağmen yırtıcı “Dünyayı istiyoruz, hem de şimdi istiyoruz!”çığlığı ve son noktayı koyan şiiri insana bir adım daha yaklaşmamızı sağlayabilir.


-Father?
-Yes, son.

-I want to kill you.

ahmet büke


Jim Morrison, Kahramanın Sınır Durumu, Didier Lauru, çev. Işık Ergüden, Versus Kitap, Şubat 2008, 122 s.

Hiç yorum yok: